Watergate – Wrażenia

Nigdy nie interesowałam się za bardzo amerykańską historią, w dodatku nie mam pamięci do dat i nazwisk. Ale afery to już co innego! A chyba każdy z nas słyszał choć raz o Watergate?Nie trzeba być historykiem aby chociaż mniej więcej kojarzyć kim był Nixon. Nie trzeba nawet mieć nawet o nim pojęcia, aby zagrać w Watergate. Ale przyznam, że znajomość tej afery zdecydowanie pomaga i dodaje do klimatu.

Watergate to dwuosobowa gra na zasadach przeciągania liny. Jedna strona wciela się w poplecznikòw Nixona prowadzących jego kampanię reelekcyjną, podczas gdy druga dowodzi ekipą dziennikarzy Washington Post, chcącą odkryć informacje o nieczystych zagraniach prezydenta.

Podczas rund będziemy zagrywać karty, spierać się o dowody i usuwać niewygodnych świadkòw. Zadaniem Washington Post jest połączenie dwòch podejrzanych torem dowodòw do Nixona, podczas gdy kampania reelekcji stara się zatrzeć ślady i pozbywać się dowodòw.

Mimo małego pudełka, Watergate przyprawia o duże emocje. Możecie siedzieć z Waszym ostatnim dowodem w ręku, ktòry by ujawnił całą aferę, a tu nagle druga strona pozbywa się niewygodnego świadka. Możecie zakraść się do sedna bocznymi ścieżkami, omijając fanatykòw Nixona, ktòrzy zajęci są usuwaniem innych dowodòw.

Do tego dochodzi znacznik momentum, ktòrego Nixon potrzebuje jak powietrza – jeśli 5 razy czerwony krążek będzie po jego stronie i wyląduje na jego karcie, wygrywa grę. Washington Post nie może zatem tego ignorować.

W Watergate trzeba mieć rękę na pulsie. Trzeba oszacować, ktòre karty zagrać jednorazowo i się ich pozbyć, a ktòrych się trzymać, bo może odegrają kluczową rolę w przyszłości.

Watergate to szybka gra o prostych zasadach i ciekawej tematyce. Nic dziwnego, że zdobyła Golden Geeka w kategorii gier dwuosobowych, bo jest ona kwintesencją tychże. Wiem, że sformułowanie „przeciąganie liny” nie do wszystkich trafia i nie wszystkich zachwyci, ja sama do tej pory raczej stroniłam od tej mechaniki. Muszę jednak przyznać, że w tym wypadku działa ona wyśmienicie.

0 Udostępnień