Cartographers – Zasady i Opinia

Faza na gry typu roll & write tudzież flip & draw nadal trzyma się mocno. Cartographers to kolejny tytuł z tego gatunku. Co wyróżnia go na tle innych? Czy atmosfera jest wyczuwalna? Czy warto?

Wpis rozpocznę filmikiem z zasadami gry, a poniżej opowiem trochę o wrażeniach z rozgrywki. Zapraszam!

Po rozpakowaniu pudełka od razu zabraliśmy się do rysowania, i wiecie co? Cartographers zdecydowanie uruchamia syndrom „jeszcze raz”! W sumie rozegraliśmy około 10 partii w przeciągu doby, gdyż jedna rozgrywka zajmuje nam około 15 minut.

WYKONANIE

Cartographers dzieje się w świecie Roll Playera, dobrze znanej gry kościanej. Ale co te dwie gry mają ze sobą wspólnego? Piękne grafiki, świetne wykonanie i promkę do Roll Playera. Gruby bloczek dwustronnych map na porządnym papierze, cudne obrazki na kartach oraz przejrzystość zasad. Same plusy. Fajnie by było, gdyby dodawali kredki, ale z racji możliwości grania z niezliczoną liczbą osób (ograniczoną ilością kartek w bloczku) to byłoby niemożliwe – poza tym, każdy chyba ma jakieś kredki w domu?

ATMOSFERA

W zależności od tego, czy będziemy przykładać się do wyglądu naszej mapy, czy po prostu kolorować klocki Tetrisa, taką też atmosferę sobie zbudujemy. Wszystko opiera się na odwracaniu kart, zmienianiu pór roku, wysyłaniu na siebie potworów, ale sprowadza się to do rysowania kształtów na kartce papieru.

REGRYWALNOŚĆ

Każdą rozgrywkę możemy toczyć na dwóch mapach. Do tego mamy cztery karty z każdego rodzaju kart punktacji, czyli 4×4. Plus 4 potwory i 13 kart eksploracji. Nie jestem dobra z matmy, ale daje nam to dość dużą regrywalność. Oczywiście jest też sporo miejsca na dodatki, jak choćby nowe potwory czy kształty na kartach eksploracji, a nawet punktacja.

TRUDNOŚĆ I CZAS

Jeśli obejrzeliście zasady to widzicie, jak prosta w nauce jest ta gra. Rozgrywka, jak wspomniałam, zajmuje około 10-15 minut na dwie osoby, w zależności jak bardzo przykładamy uwagę do detali na naszych mapach.

OCENA 8,5/10

Jednym zdaniem – pięknie wykonana rysowanka, nad którą trzeba się skupić.

0 Udostępnień