Pandemic Szybka Reakcja – Szybka Recenzja

Pandemic Szybka Rekcja była dla nas odkryciem miesiąca. Gra, po którą normalnie bym nie sięgnęła, ze względu na niechęć do Pandemii oraz stres powodowany niepozorną klepsydrą. Jak działa w różnym składzie osobowym, czy jest regrywalna, czy to w ogóle nadal Pandemia?

Pandemic Szybka Reakcja to gra kościana w czasie rzeczywistym. Wcielamy się w role załogi samolotu ratunowego, który dostarcza potrzebne zasoby do krajów pogrążonych w kryzysie. Jeśli interesują Was zasady gry, zapraszam TUTAJ.

WYKONANIE

Tutaj nie ma prawie żadnych zarzutów. W pudełku znajdziemy dużo plastiku, klepsydrę z turkusowym piaskiem, samolot, żetony, pionki i oczywiście kości. Każdy z graczy otrzymuje zestaw w nietuzinkowym, metalicznym kolorze. Ikony na kartach miast są proste i czytelne. Jednym malutkim minusem są karty wydarzeń, na których wizualnie dzieje się dość dużo, jednak ważniejszy jest tekst, który mógłby być bardziej czytelny – w końcu musimy go przyswoić szybko. Plansza składa się z czterech elementów, i chwilę zajmuje jej rozprostowanie.

ATMOSFERA

Dla kogoś, kto nie lubi gier na czas, będzie to nieprzyjemna niespodzianka. Tematycznie klepsydra pasuje, ponieważ chcemy dostarczyć zasoby jak najszybciej, jednak sprawia ona wiele kłopotów. Czasem zapomnimy ją obrócić, czasem nam umknie żeton czasu – dobrze, jeśli ktoś jest odpowiedzialny za tę część rozgrywki. Dodatkowo oczywiście nas stresuje, albowiem gdy skońcy nam się ostatnia porcja dwóch turkusowych minut – przegrywamy. A zatem tak, atmosfera jest napięta, tak jak wyobrażam sobie byłaby na pokładzie ów samolotu ratunkowego. Wszyscy biegają jak bezgłowe kurczaki i szukają zasobów w magazynach. Ale tu kolejny mankament – jeden gracz pójdzie po plastry, znajdzie jeden, przyjdzie drugi gracz, nie znajdzie nic, nadejdzie trzeci i bum, cała apteka była tuż pod nosem. Tematycznie to tak nie do końca, ale jeśli chodzi o mechanikę to działa jak najbardziej.

REGRYWALNOŚĆ

Zważając na różne poziomy trudności, gra ma dość sopro regrywalności, jednakże kiedy pokonamy ją na najłatwiejszym progu, nie będziemy do niego wracać. A kiedy uda nam się wygrać kilkukrotnie najtrudniejszą partię? Cóż… Ratuje ją szybki czas rozgrywki oraz fakt, że dobrze działa na dwie osoby. Jeśli masz 20 minut na planszówkę, to Pandemic Szybka Reakcja jest dobrą opcją. Tasowanie kart zajmuje najwięcej czasu – sami oceńcie. Jeśli jednak chodzi o większe grono graczy, to pojawiają się schody. Obawiałam się, że to przy dwuosobowej rozgrywce będzie chaos i pełno biegania po pokładzie, a okazało się odwrotnie. Przy czterech osobach robi się bałagan, kto rzuca, czyja to kość, czas się skończył, za długo ktoś się zastanawia – jak to w sztabie kryzysowym. Po wielu rozgrywkach gra okazała się dużo prostsza na dwie, niż na cztery osoby, ale w trójkę też daje radę.

TRUDNOŚĆ I CZAS

Jak już wspomniałam – i jak sugeruje tytuł – Pandemic Szybka Reakcja to niedługa gra. Jedna partia na najłatwiejszym poziomie zmieści się w 20 minutach. Szybkie ustawienie na stole i szybkie sprzątanie po… chociaż zapewniam, że na jednej partii się nie skończy. Krótkie gry czasu rzeczywistego mają to do siebie, że kolejną chcemy rozegrać zaraz po zakończeniu poprzedniej. Procent wygranych gier różni się zauważalnie między poziomami trudności. Łatwy i normalny poziom do tej pory mają stosunek wygranych do przegranych 90:10, trudny 70:30 a heroiczny 40:60 – bez kart wydarzeń. Z tymi wygrane spadają o kolejne 10-20%.

OCENA 7.5/10

Moim zdaniem bardzo fajna i szybka dwuosobówka, taka kooperacyjna siostra Kero. Dobrze dzieli się na trzy, jednak przy pełnym składzie jest trochę chaosu i fruwających kości. Jak zwykle, co kto lubi – u nas zostanie na dłużej na półce fillerów.

Gra dzięki uprzejmości kup swoją TUTAJ.

0 Udostępnień