Wyśrodkowanie – Brzdęk! czyli „smok w kosmosie”?

Kieszenie pełne artefaktów wszędzie narobią hałasu, w lochach, w kopalni, w piramidzie, w pajęczej sieci, a nawet pod wodą czy w kosmosie! Gdzie znajdziemy lepsze skarby, kto szybciej nas dorwie, skąd łatwiej uciec? Gdzie warto narobić hałasu?

Brzdęk zadebiutował w 2017 i było o nim strasznie głośno – przypadek? Od momentu premiery wydano kilka dodatków, a także nową podstawkę o innej tematyce – także z dodatkiem.

Seria Brzdęk! opiera się na bieganiu po okolicy i zbieraniu skarbów. Musimy wydostać się na powierzchnię cali (niekoniecznie zdrowi) i wygrywa ten, kto zdobył najwięcej punktów. Wszystko to dzieje się za pomocą kart – budowanie talii – a także na planszy, gdzie nasz dzielny mepel stawiać czoła będzie różnym przeciwnościom losu.

Tytułowy „brzdęk” to nic innego jak jednostka hałasu – drewniane kostki, które skumulowane trafią do torebki i losowo wybierane spowodują utratę punktów życia.

Brzdęk! (Clank!) – podstawka

Rok wydania: 2016
Czas rozgrywki: 40-60 minut
Ocena BGG: 7.8/10

WYKONANIE
Jasne i oczywiste ikony, dobrej jakości karty, drewniane kostki oraz smoczy mepel – czego chcieć więcej w locho-czołgaczu dla początkujących? Plansza jest dwustronna, z łatwą i łatwiejszą planszą.

ATMOSFERA
Bardzo ciekawa tematyka i podejście do sprawy. No bo tak, mamy tylko dwie ręce, a artefakty z czystego złota są ciężkie, taka na przykład zbroja. I po ciemku na dodatek wszystko, więc wiadomo, jak się potkniemy, to narobimy hałasu. Pomimo, że smokowi nie zależy na noszeniu złotej zbroi, to skarb jest jego i kropka. Jak się wkurzy, to Was wykurzy. Albo odwrotnie, zostaniecie pochłonięci przez podziemia.

REGRYWALNOŚĆ
Jak już wspomniałam, jest to locho-czołgacz dla początkujących, fajne wprowadzenie w gatunek. Jednak gra z czasem staje się monotonna. Pewnie dlatego wyszło kilka dodatków.

TRUDNOŚĆ I CZAS
Nie jest to trudna pozycja. Wiek na pudełku wskazuje 12, jednak wydaje mi się, że spokojnie 8 lub 9 da radę. Proste ikony, niewiele tekstu, do tego gra się szybko, więc nikt się przy stole nie będzie nudził, a i ruch można planować turędo przodu.

OCENA 7.5

Clank! Sunken Treasures – dodatek do podstawki

Rok wydania: 2017
Czas rozgrywki: 60 minut
Ocena BGG: 8.1
Co nowego: nowa mapa z zalanymi komnatami, nowa mechanika przebywania pod wodą, nowe karty, zestaw małego nurka

WYKONANIE
Jak w podstawce, nie ma żadnych zarzutów. Drewniany smok nadal grasuje, nawet pod wodą.

ATMOSFERA
Podwodne komnaty z nową mechaniką mają fajny klimat. Jeśli chcesz dobrać się do lepszego skarbu, lepiej zaopatrz się w zestaw małego nurka, bo zjedzą Cię złote rybki.

REGRYWALNOŚĆ
Więcej kart, nowe potwory do zgładzenia, kilka nowości utrzymuje Brzdęk! nadal na pozycji gier ‚ciekawych’.

TRUDNOŚĆ I CZAS
Również tak, jak podstawka. Karty i mechanika nie zmieniają poziomu zaawansowania gry. Czas też się mocno nie zmienia. Im więcej gracie, tym szybciej Wam idzie.

OCENA 8 (na tle innych dodatków)

Clank! Mummy’s Curse – dodatek do podstawki

Rok wydania: 2018
Czas rozgrwki: 30-60 minut
Ocena BGG: 8.0
Co nowego: drewniana mumia, nowe karty, artefakty, klątwy, nowa mapa z nowym jej układem oraz… kość w kształcie piramidy!

WYKONANIE
Ponownie, nie ma się do czego przyczepić. Jakość komponentów jest dobra, grafiki na kartach coraz to zabawniejsze, no i nuta nowej mechaniki. Do tego plansza, którą teraz musimy lekko obrócić, żeby miała sens.

ATMOSFERA
To chyba nasz ulubiony dodatek, nawet na dwie osoby. Mumia przesuwa się po planszy, a jej ruch determinowany jest rzutami kością. Dodaje to trochę napięcia. Do tego są klątwy, czyli ujemne punkty na koniec gry.

REGRYWALNOŚĆ
Mam wrażenie, że regrywalność w Brzdęku się nie zmienia wraz z dodatkami, bo trzeba grać w nie osobno – ach to tasowanie i rozdzielanie talii. Cały czas tak naprawdę chodzi o to samo, tylko gdzie indziej.

TRUDNOŚĆ I CZAS
Kość nie zmienia nic w tej kwestii. Czas rozgrywki jest podobny, kością rzuca się czasami, a i tak są na niej tylko trzy możliwości.

OCENA 8.5 (na tle innych dodatków)

Clank! Expeditions Silk and Gold – dodatek do podstawki

Rok wydania: 2018
Czas rozgrywki: 30-60 minut
Ocena BGG: 8.2
Co nowego: dwie mapy (jedna z kopalniami druga z pająkami), znaczniki sieci pajęczych, znaczniki najlepszych górników, drewniany pająk

WYKONANIE
I znów Was nie zaskoczę, wykonanie wszystkiego w każdym dodatku jest co najmniej dobre. Aczkolwiek ten przyszedłw plastikowym opakowaniu a nie w pudełku, jak poprzednie – wszystko i tak mieści się w pudełku podstawki.

ATMOSFERA
Ten dodatek wydaje mi się wydany na siłę. Jest kilka nowych opcji, w wersji Gold pracujemy dorywczo w kopalni by zdobyć więcej punktów, w wersji Silk przedzieramy się przez pajęcze sieci. Jednak w gruncie rzeczy to jest to dokładnie to samo, kolejny dodatek do Brzdęku, więcej rozdzielania talii.

REGRYWALNOŚĆ
To są dwa dodatki w jednym, i mimo, że nie wnoszą wiele – bo na przykład nie dodają kart, to nadal są to dwie gry w jednej. Jednakże… ciągle takie same.

TRUDNOŚĆ I CZAS
Jak wyżej, nic się nie zmienia. Dodatkowo, trochę się nudzi.

OCENA 7.5 (na tle innych dodatków)

Clank! In! Space! – podstawka

Rok wydania: 2017
Czas rozgrywki: 60 minut
Ocena BGG: 7.9

WYKONANIE
Bardzo dobre! Modułowa mapa, karty – chociaż mają biały rewers – nie niszczą się. Dodano plastikowe kostki, kryształy no i mepla Lorda Eradicusa – bo jak to tak, smok w kosmosie? Meple mają ponownie różne kształty, jednak tym razem łatwo je rozpoznać.

ATMOSFERA
Wylewa się zewsząd! Nawiązania do Star Treka, Gwiezdnych Wojen czy Strażników Galaktyki są na każdej karcie i nie są mdłe! Do tego jesteście na statku i czujecie oddech Eradicusa na karku. Bierzcie artefakt i uciekajcie, póki macie czym i dokąd!

REGRYWALNOŚĆ
Dzięki modułowej mapie jest większa niż w zwykłym Brzdęku. Klasy kart pozwalają na różne kombosy, więc za każdym razem możecie obrać inną ścieżkę.

TRUDNOŚĆ I CZAS
Dodając klasy na kartach i możliwość łączenia ich, In!Space! jest czymś więcej niż tylko grą dla początkujących. Zagorzali gracze też świetnie się bawią, tak samo jak i fanatycy sci-fi. Godzina spędzona w fajnym klimacie gwarantowana. Duży plus jeśli lubicie filmy o kosmosie.

OCENA 8.5

Clank! In! Space! Apocalypse! – dodatek

Rok wydania: 2018
Czas rozgrywki: 45-90 minut
Ocena BGG: 8.2
Co nowego: dwa nowe elementy planszy, nowy mepel Eradicusa, nowe karty oraz osiem scenariuszy

WYKONANIE
Nie wiem po co się w ogóle łudzę, że nadal czytacie, ale ok, wykonanie jak powyżej, bardzo dobre i bez zarzutów.

ATMOSFERA
Scenariusze dodają świetną atmosferę, czy to jest odliczanie, czy inwazja robotów, trafili z tym w dziesiątkę. Nie wyobrażamy sobie grać w In! Space! bez Apokalipsy!

REGRYWALNOŚĆ
Oj zwiększa się. Nowe moduły mapy oraz scenariusze dają nam kombinację wielu unikatowych rozgrywek. Karty nadal bawią grafikamy i ‚fluffem’ czyli niepotrzebnym tekstem.

TRUDNOŚĆ I CZAS
Dodatek nie czyni podstawki trudniejszą, urozmaica grę, ale nie wprowadza nieporozumień. Rozgrywka natomiast może wydłużyć się w przypadkach niektórych misji do 90 minut.

OCENA 9 (na tle innych dodatków)

PODSUMOWANIE

Brzdęk! był wielkim hitem 2017 na targach w Birmingham – cudem udało nam się zdobyć ostatnią kopię! I tak jak szybko wszedł na stół, tak został na nim tylko dlatego, że wychodziły dodatki, i z każdym mieliśmy nadzieję, że coś się polepszy. No i tak się stało ale przy pomocy kolejnej podstawki – Clank! In! Space! (jest specjalna forma wymawiania tej nazwy…)

In! Space! zmiótł pierwszy Brzdęk! z powierzchni ziemi, a dodatek Apocalypse! dodał kolejnego kopa. Oczywiście atmosfera w grach, czy to fantasy czy sci-fi, to osobista sprawa dla każdego. Dla nas, zagorzałych fanów smoków i trolli to jednak tek kosmiczny Brzdęk! okazał się sukcesem.

Zabawne wstawki i odniesienia do kultowych filmów, śmieszne grafiki, ciekawsza i dłuższa rozgrywka – pierwszy Brzdęk! zaczął odgrywac rolę fillera i przy takim czasie rozkładania na stole jakoś nam to nie pasowało.

Zatem jeśli szukacie fajnego wprowadzenia w deck building, na przyład dla młodszych graczy, to podstawowy Brzdęk! jest świetną opcją. Jeśli macie dużo mamony na wydaniu i jest szansa, że Wasza grupa polubi Brzdęk!, to oszczędzajcie na dodatki. Jeżeli natomiast jesteście cierpliwi i nie przeszkadzają Wam ani kosmiczne zagadnienia, ani trochę bardziej skomplikowane zasady – czekajcie na In! Space!

*zdjęcia BGG

0 Udostępnień